Sheila Arnell tycker att vi borde sluta optimera oss själva hela tiden – och bli betydligt bättre på att känna efter

Hon arbetar med yoga, meditation och kvinnohälsa, har skrivit De inre årstiderna och driver bland annat Inre Skolan, LUST och Kila. När hon inte föreläser, håller retreats eller pratar hormoner hittar man henne ofta vid fönstret på Helio Klarakvarteren – mitt i sorlet, men ändå lite i sin egen värld.

Vi tog en kaffe och pratade om varför kvinnor inte är små män, vad jakten på att må bättre ibland gör med oss – och varför mer faktiskt inte alltid är bättre.

Vad arbetar du på just nu?

Jag brukar säga att jag arbetar med hälsa och välmående i många olika uttryck. Jag arbetar med kvinnohälsa, yoga, meditation och andning – och i grunden med hur vi människor kan må så bra som möjligt i de liv vi faktiskt lever.

Just nu skapar jag allt från mötesplatser och utbildningar till föreläsningar, retreats och sammanhang där människor får både ta del av kunskap och landa i sig själva. Jag driver Inre Skolan, kvinnonätverket LUST och mitt bolag Kila, där jag arbetar med föreläsningar och utbildning inom yoga, meditation, kvinnohälsa och hormonell hälsa.

Det kan se ut som många olika saker, men för mig finns det en väldigt tydlig röd tråd: hälsa, närvaro och att skapa mer mening i våra liv.


Du brinner för yoga, andning, meditation och kvinnohälsa – vad önskar du att fler förstod eller upptäckte kring det du gör?

Att kvinnor inte är små män. Det låter självklart, men mycket av det vi har lärt oss om hälsa, träning, prestation och välmående har historiskt utgått från den manliga kroppen och en linjär syn på hur vi ska fungera.

Jag önskar också att fler förstod att mer inte alltid är bättre. Jag har fastnat för en mening på sistone: Vi jagar det vi vill ha och förlorar det vi behöver på vägen.

Den tycker jag säger ganska mycket om vår tid. Vi är väldigt duktiga på att optimera, prestera och sträva framåt, men kanske sämre på att faktiskt lyssna på vad kroppen och livet behöver.

I din bok De inre årstiderna beskriver du menscykeln som en rytm vi kan samarbeta med. Hur har det påverkat ditt arbete och din vardag?

För mig är en cyklisk förståelse helt grundläggande. Det är ungefär som att förstå skillnaden mellan natt och dag, eller mellan vinter och sommar. Vi förväntar oss inte att naturen ska se likadan ut året runt, men vi har fått för oss att våra kroppar ska fungera exakt likadant varje dag.

Jag försöker förstå att min energi, kapacitet, återhämtning och mina behov förändras genom menscykeln. Det påverkar hur jag tränar, äter, arbetar och planerar min vardag.

För mig handlar ett cykliskt liv inte om att skapa ytterligare regler att följa, snarare tvärtom. Det handlar om att förstå och värdesätta att allting är i förändring – och att kunna samarbeta lite mer med kroppen i stället för att hela tiden försöka köra över den.

Hur gör man då för att inte köra över sin kropp?

Börja kartlägga. När blöder du? När har du ägglossning? Och framför allt: hur känns kroppen däremellan? Hur förändras energi, sömn, hunger, humör och lust?

Man behöver inte börja med att förändra hela sitt liv. Det första steget är egentligen bara att bli nyfiken och börja observera sina egna mönster.

Vilket är ditt favorithörn på Helio, och vad hittar man dig görandes just där?

Jag älskar att sitta vid fönstret på Gamla Brogatan. Jag behöver ljus omkring mig – man hittar mig väldigt sällan i ett mörkt hörn.

Där sitter jag gärna och arbetar, tittar ut över gatan och pratar lagom mycket med människorna omkring mig. Jag tycker om att vara mitt i rörelsen men ändå kunna vara lite i min egen värld.

Vilka favoritställen har du runt Helio Klarakvarteren – finns det någon kaffebar, restaurang eller plats där du gärna hämtar inspiration?

Jag älskar hela Gamla Brogatan, en av mina favoritgator i Stockholm. Insidertipsen är salladerna på Kaferang, Frantzén runt hörnet om du känner att din plånbok är för tjock och (en liten promenad) Le Violin Dingue. Har du inte provat deras Mexikanska Majssoppa vet du inte var soppa är-

När jag inte arbetar från Helio Klarakvarteren är jag också ofta på Slottsbacken. Hela Gamla stan är ju otroligt vackert. Ibland åker jag dit och låtsas vara turist i min egen stad – ett väldigt bra sätt att få lite perspektiv och inspiration.

Vad gör du helst för att koppla av när du inte arbetar eller befinner dig på Helio?

Det låter kanske klyschigt med tanke på vad jag arbetar med, men jag yogar väldigt gärna även när jag är ledig.

Annars sitter jag ofta hemma och försöker bli bättre på att spela harmonium och sjunger mantra. Det är något med kombinationen av musik, repetition, andning och röst som får hela min varelse att landa – och samtidigt pirra lite.

Fem snabba

Morgonmänniska eller kvällsmänniska?


Morgon.

Espresso eller matcha?


Bryggkaffe!

Yinyoga eller dynamisk yoga?


All yoga!

Tyst skrivbord eller sorlet i loungen?


Sorlet.

Bok eller podcast?


Göra podd och läsa bok.

Foto: Amanda Braw

Vill du också bli medlem på Helio?

Bakom varje medlem på Helio finns en berättelse. Någon som bygger, skalar, testar nytt – eller byter spår helt. Helio Faces är vår serie om människorna som fyller våra hus med idéer, energi och entreprenörskap. Det handlar inte bara om vad de gör, utan varför. Om vägarna hit och vart de är på väg härnäst.

Vill du också blir en del av Helio och hitta hem? Läs mer om våra olika medlemskap här. Vi finns på info@helio.se eller på 08 522 232 00.

More Community News

Call us +46 8 522 232 00 Mailinfo@helio.se